Pompy zanurzeniowe - Magazyn

Zanim zainwestujemy w pompę, musimy zdecydować, które stanowiska będzie realizować urządzenie. Pompy zanurzeniowe dzielimy przede wszystkim ze powodu na ich zastosowanie: do pompowania ścieków, wód deszczowych lub drenażowych, czyli mając pod opiekę na sposób przepompowywanej cieczy.

Gros pomp zanurzeniowych to narzędzia przeznaczone do przepompowywania wody – czystej i brudnej. Poszczególne systemy znajdują użycie w wypompowywaniu wody z mokrych i podtopionych piwnic, pompowaniu wody ze studni drenażowych i dostarczaniu wody do domu. Tego gatunku urządzenia sprawdzą się m.in. w sukcesu zasilania budynku jednorodzinnego w wodę ze studni https://sklepinstalacyjny24.pl/40-zbiorniki-podgrzewacze-cwu kręgowej, w której lustro wody znajduje się na głębokości 10 m z wielkości terenu (lub kiedy nie można wykorzystać pompy samozasysającej), i dodatkowo, gdy układ jest odpowiadać zarówno za podlewanie ogródka oraz mycie samochodu.

Producenci nieustannie rozwijają również poszerzają naszą ofertę w zakresie urządzeń dedykowanych do pompowania wody brudnej oraz ścieków gospodarczych (wykorzystywanych zwłaszcza w obszarach słabo zaludnionych bez systemów kanalizacyjnych czy takich, w jakich nie zbiera się kanalizacja grawitacyjna).

Kluczowy: rodzaj wirnika

Przy wyborze pompy należy zwrócić uwagę przede ludziom na rodzaj wirnika – fakt ten przychodzi na wykorzystanie energii oraz decyduje o sprawności całego urządzenia. O niezawodności pompy, szczególnie ściekowej, decyduje odporność wirnika na powstrzymywanie się elementami stałymi także oferta rzeczy w wielkich warunkach otoczenia.

To, jaki wirnik powinniśmy zastosować, zależy m.in. od rodzaju przepompowywanej cieczy oraz wielkości cząstek stałych w niej włączonych (w przypadku wody brudnej, ścieków itd.). Do wody dobrej bądź nieco zabrudzonej (wód opadowych, gruntowych zawierających szlam, piasek) stosuje się wirniki wielołopatkowe. Wyposażenie wirnika w dwie łopatki o przestrzennej krzywiźnie i z wklęsłą krawędzią wylotową pozwala na osiągnięcie równomiernego przepływu przy dużym, swobodnym przelocie. Zastosowanie znajdują także pompy z wirnikiem o swobodnym przepływie – takie podejście zapobiega zapchaniu się instalacji. Do tłoczenia większych pojemności wody zanieczyszczonej dane są m.in. pompy z wirnikiem kanałowym / z wirnikiem z wysokim wolnym lotem.

Do ścieków komunalnych w przepompowniach domowych poświęcone są głównie dania z nożem tnącym (potocznie nazywanym rozdrabniaczem). Niewielka wydajność, maks. do ok. 5,5 l/s, także wysoka wysokość podnoszenia sprawiają, że doskonale sprawdzają się w zespołach ciśnieniowych.

Jeśli porównamy średnice przewodów znanych w przypadku systemów z pompami z rozdrabniaczem (ok. 63 lub 75 mm) też z pompami kanałowymi (ok. 90 mm), różnica w kosztach inwestycji będzie większa po stronie urządzeń kanałowych.

W jakich powodach będzie pracować pompa?

Dokonując wyboru pompy, bierzemy to pod opiekę m.in. parametry przepompowywanej cieczy. Oczywiście, inne wymagania stawiamy akcesoriom do pompowania wody czystej, inne do czarnej lub do ścieków. Istotnymi elementami są m.in. skład chemiczny oraz wartość pH cieczy, rodzaj również wartość elementów stałych oraz temperatura cieczy oraz warunki pracy instalacji (związane ze wspomnianą temperaturą oraz warunkami otoczenia) – z tych składników powinniśmy uzależnić rodzaj wykorzystanych produktów będących kontakt z wodą lub ściekami. Wykorzystuje się m.in. stal nierdzewną lub kwasoodporną, aluminium, żeliwo, tworzywa sztuczne. Pamiętajmy oraz o uszczelnieniach, które chronią pompę zanurzeniową przed przenikaniem wody do silnika oraz łożysk, np. pomiędzy wirnikiem a łożyskami.

Na niezawodną, bezproblemową pracę systemu wpływają poszczególne komponenty urządzenia, jak wlot kablowy. W obecnych pompach wloty kablowe budowane są ze zwykli nierdzewnej uszczelnionej poliuretanem, dzięki czemu osiąga się wodoszczelne połączenie. Poza tymże o wyposażyć sposób w czujnik wilgoci, dzięki jakiemu będziemy mogli na bieżąco monitorować wszelkie nieszczelności przychodzące na pracę urządzenia a z dobrym wyprzedzeniem zaplanować niezbędne prace serwisowe. Czujnik należy umieścić poza silnikiem, by mógł powiadomić nas o nieszczelności jeszcze przed wilgoć spowoduje awarię. Z dodatkowej części w postaci, gdy wdrażamy wodoszczelne lekarstwo na okresie połączenia kablowego, możemy pominąć czujnik wilgoci – wodoszczelna wtyczka powinna skutecznie chronić silnik pompy przed wzięciem się do wnętrza wody.

Co więcej?

image

Po zdefiniowaniu przeznaczenia pompy i warunków budowie również otoczenia należy przyjąć na chwila kolejnych pytań. Sprecyzujmy, czy narzędzie będzie działać w tworzącej czy tylko projektowanej lub projektowanej instalacji. Skupiamy się także dostępnością serwisu oraz warunkami gwarancyjnymi oferowanymi przez producenta.

Pierwsza jest metoda pompy. W sukcesie akcesorium do pompowana ścieków zmierzamy do osiągnięcia wysokiej sprawności przy równoczesnej dużej siły na blokowanie elementami stałymi. Chce nam na prowadzeniu odpowiedniego przepływu i uzyskaniu dobrego kształtu kanału. Oprócz tego należy sprawdzić zakres dopuszczalnej ciągłej pracy pompy (m.in. z pomoce na kawitację) oraz prędkość obrotową i średnią prędkość przepływu.

Oraz wreszcie dokonując wyboru urządzenia, wypowiadamy się przede wszystkim obliczeniowym zakładem pracy, czyli wydajnością Q (m3/h) również całą wysokością podnoszenia H (zależną od wielkości topograficznej oraz wysokości strat na procesie tłocznym). Wydajność pompy zanurzeniowej powinna ściśle pochodzić z potrzeb układu, niezależnie od typie urządzenia, inaczej będziemy wymagali brać się z niewydolnym działaniem sposobu (w sukcesu zamontowania pompy o zbyt małej wydajności) lub dużymi stratami energii (przy zastosowaniu przewymiarowanej pompy).

Zabezpieczenie przed przegrzaniem

Także z pomoce na specyfikę pracy pompy, niezależnie z jej zadania, powinniśmy zwrócić opinię na zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem. Standardowo stosowano tu pompy zatapialne bez specjalnego systemu chłodzenia o stopniu ochrony IP68 z silnikiem zabudowanym w specjalnym płaszczu, przez który przepompowywano ciecz, np. ścieki (zanurzenie urządzenia w cieczy zapewniało chłodzenie silnika). Tego rodzaju rozwiązanie nie należy jednak do idealnych – zarastanie płaszcza, do którego potrafiło z okresem dochodzić, powodowało pogorszenie energii do czynienia ciepła przez silnik. Obecnie powszechnie pobiera się modele, w których układ chłodzenia jest autonomiczny dodatkowo nie ma związku z cieczą. Ruch ścieków lub wody że być tutaj wymuszony np. przez dodatkowy wirnik obiegowy przetłaczający ciecz przez wymiennik umieszczony w granicy oddzielającej silnik od pompy. Ciepło jest grane z silnika, a następnie czynnika chłodzącego oraz kierowane do prowadzonej cieczy.

Urządzenia inteligentne

Warto ustawić na zakończenia umożliwiające płynną regulację parametrów pracy pompy, oparte chociażby na czujniku stanu oraz suchobiegu. Ważna jest zawsze funkcja „autoadaptacyjna”, która całkowicie eliminuje konieczność dawania w studzience czy pompowni ścieków wyłączników poziomu również prowadzenia, zewnętrznych czujników, łączników czy przewodów ze studzienki. Dzięki wbudowanym elektronicznym układom pompa samodzielnie łączy się i zamyka przy wymieniającym się poziomie ścieków w zbiorniku.

Producenci proponują to coraz doskonalsze rozwiązania umożliwiające regulację pracą pomp. Nowoczesne pompy zanurzeniowe to inteligentne urządzenia, jakie dokonują automatycznej analizy parametrów rzeczy oraz warunków środowiskowych. Sterowanie może przenosić się bez naszej ingerencji za pomocą zintegrowanego rozrusznika silnika. Możliwe jest m.in. wyposażenie urządzenia w obcy interfejs komunikacyjny (po przewodzie zasilającym) oraz udostępnianie informacji o pracy pompy użytkownikowi. System że nas poinformować chociażby o przeciążeniu silnika czy zaniku napięcia w budowie zasilającej, a nawet przesłać raport do serwisu.

Pamiętajmy, że gwarantem bezproblemowego działania pompy są okresowe przeglądy oraz serwisowanie. Na momencie eksploatacyjnym może trafić do obniżenia wydajności pracy urządzenia wskutek skupiania się osadów czy kożuchów tłuszczu. W sukcesie większych instalacji (również w systemach kierowanych do domków jednorodzinnych) zastosowanie znajdują zawory płuczące ochraniające urządzenia przed korozją oraz zabezpieczające dokonywaniu się osadów lub – w wypadku ścieków – wydzielania szkodliwych gazów. Po zainstalowaniu zaworu płuczącego pompa po załączeniu służy jako mieszadło, odrywając osady od ścianek zbiornika, dopiero wtedy kontynuując codzienną pracę.