Usuwanie domowych nieczystości, kiedy brakuje dogodnego, grawitacyjnego połączenia do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej, jest poważnym problemem. Najpopularniejszym wyjściem jest przydomowe szambo, jakie pozwoli zebrać tworzone w lokalu ścieki. Zebrane nieczystości należy a co jakiś czas usuwać – najlepiej skorzystać do tego punktu stacjonarną pompę do ścieków, która da na swobodne opróżnianie zbiornika.
Podstawowe kryteria wyboru
Szambo to najcięższy forma na ścieranie pisanych w polu domowym ścieków. Powszechnie stosowaną propozycją jest szambo dwu zbiornikowe, którego pierwsza komora jest do przechowywania zanieczyszczeń stałych, i do następnej przepływają tylko pozostałości płynne. Rzadziej brany jest jedyni zbiornik. To odpowiednio rodzaj stosowanego szamba powinien stanowić skłonnym kryterium wyboru pompy. W sukcesu szamb dwukomorowych, jak do usunięcia jest tylko frakcja płynna z dodatkowego zbiornika, najdoskonalszym wyjściem będzie dobra stacjonarna pompa do wody brudnej – zanieczyszczenia stałe z pierwszego zbiornika z zasady opróżniane są cyklicznie przez szambiarkę. Wartą polecenia oraz doświadczoną pompą do szamba, dla kupujących, którym chce na usuwaniu frakcji płynnej jest pompa do ścieków WQ 750F 230V Omnigena.
W zbiornikach pojedynczych wskazane jest niezależne rozwiązanie do odprowadzania zanieczyszczeń, ponieważ oprócz zanieczyszczeń płynnych organizowana jest w nich frakcja stała, taka jak kał, papier, włosy i pozostałe resztki organiczne. Tutaj konieczne prawdopodobnie żyć wykorzystanie pompy z rozdrabniaczem, jaka będzie przyjaznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie faktem jest spełnienie rur o średnicy silniejszej niż 50 milimetrów.
Jeśli jednak warunki terenowe pozwalają na przeprowadzenie rury o średnicy dłuższej niż 50 mm, można pokusić się o wybór pompy ze bezpośrednim przepływem. Da ona na przepompowanie resztek bez ich niszczenia ze zbiornika zbiorczego, np. do kanalizacji zlokalizowanej ponad tego zbiornika.
Pozostałe czynniki, na jakie warto zwrócić uwagę
Ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze pompy do szamba, jest jej etap pracy. Gdy woli się unikać kłopotliwej opiek nad pracą pompy, warto wybrać model wyposażony we włącznik pływakowy, który zapobiegnie pracy pompy na sucho. Istotna jest więcej moc samego urządzenia – winna stanowić ona wybrana do szacunkowego obciążenia. Gdy przewidywane obciążenie może być nader ważne, np. na niskim miasteczku domków mających wspólny kolektor ścieków, lepiej dobrać projekt z stałym silnikiem na prąd trójfazowy. Do grup domów jednorodzinnych doskonałym rozwiązaniem będzie pompa zasilana prądem 230 V.
Kolejnym, istotnym czynnikiem wyboru pompy winna stanowić jej wielkość podawania wody nad poziom lustra oraz wydajność (miana szczególnie w litrach lub m^3 na godzinę). Duża wysokość podawania wody pozwoli na wypompowanie zanieczyszczeń ze zbiornika do odbiorników znalezionych na wielkiej wysokości. Większa wydajność pozwoli także na duże opróżnienie zbiornika ze ścieków. Duża wydajność przyda się także to, kiedy zbiornik szamba polecany jest razem do odbioru wody z drenażu wokół budynku albo do odbioru wody opadowej. Wówczas, w czasie gwałtownego przyboru wody w zbiorniku, możliwe będzie bliskie jego usunięcie. Wysokość podawania wody również wydajność powiązane są zazwyczaj z mocą. Wydajne przykłady na prąd 230 V, dobre do podejmowania wody również ścieków na wysokość ponad 15 metrów od lustra wody mają zdolność rzędu 2-3 kilowatów, podczas gdy modele zdolne do pompowania wody do 5-8 metrów cechuje moc kilkuset watów.
Dobór odpowiedniej pompy nie jest popularny, jednak wbrew pozorom nie warto sklepinstalacyjny24.pl/45-systemy-instalacyjne-z-tworzyw-sztucznych od razu wybierać najcięższego i najbogatszego modelu, ponieważ w moc zastosowaniach wystarczą słabsze urządzania – w wypadku szamba przy domu letniskowym dobrze sprawdzi się mniejsza pompa.